Choď na obsah Choď na menu
 

Najstaršie kluby

 

10: Sheffield Wednesday

Rok založenia: 1867
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga: The Championship
(2. najvyššia súťaž)

Pôvodne bol tento klub založený ako Wednesday Cricket Club v roku 1820. Hráči tohto kriketového tímu hrali svoje zápasy vždy v stredu, odtiaľ teda názov – Wednesday (streda). V septembri roku 1867 ale zmenili zamerania a stali sa futbalovým klubom.  Prvý súťažný zápas odohrali 1.2.1868, no profesionálnym klubom sa stali až v roku 1887. Odvtedy pôsobili pod menom „The Wednesday“ a súčasný názov tohto klubu bol zavedený až v roku 1929. 9: FC Queens Park

Rok založenia: 1867
Krajina pôvodu:  Škótsko
Liga: 3. divízia

 Ak sa vo futbale povie Glasgow, fanúšikom sa vynoria okamžite dva kluby – Celtic a Rangers. V najväčšom škótskom meste je ale jeden klub, ktorý tieto dva najúspešnejšie kluby škótskej futbalovej histórie predčuje, minimálne dĺžkou svojho trvania. Je ním FC Queen´s Park, najstarší klub mimo anglického územia, s rokom založenia 1867. Svojich slávnejších mestských bratov predčuje aj v inej veci. Ako jediný škótsky tím v histórii, odohral tento klub finále FA Cupu. Podarilo sa mu to dvakrát a to v rokoch 1884 a 1885. Queens Park je tretím najúspešnejším tímom histórie Škótskeho pohára, hoci posledné víťazstvo sa datuje ešte do roku 1893. Oficiálnym domovským stánkom klubu je Hampden Park v Glasgowe, ktorý je súčasne aj škótskym národným štadiónom.


 

 8: FC Queens Park

Rok založenia: 1867
Krajina pôvodu:  Škótsko
Liga: 3. divízia

Tento anglický klub, ktorý si fanúšikovia ešte možno pamätajú aj z pôsobenia v Premier league, bol založený v roku 1865, v meste West Bridgford. Od založenia pôsobil amatérsky, profesionálnym sa stal až v roku 1888. Patrí medzi najúspešnejšie tímy tohto rebríčka. V roku 1978 sa stali jediným tímom anglickej histórie, ktorý vyhral Premier league hneď po tom, čo postúpil z nižšej súťaže. Dvakrát skončili v Premier league druhý, rovnako, dvakrát, vyhrali prestížny FA Cup. V súčasnosti pôsobia v druhej najvyššej anglickej súťaži, The Championship a stále nestrácajú nádej na postup do Premier league. Určite by sme im to vďaka ich dlhej histórii dopriali.


 

 7: FC Queens Park

Rok založenia: 1867
Krajina pôvodu:  Škótsko
Liga: 3. divízia

Tento maličký klub z mesta Brigg v hrabstve Severný Lincolnshire, bol založený už v roku 1864. Hoci klub tradičný, nikdy nedosiahli na výraznejší úspech a celé svoje pôsobenie sú skôr provinčným tímom. Aj v súčasnosti pôsobia až v 7. najvyššej súťaži a nedá sa predpokladať, že by sme ich niekedy v Premier league videli zápasiť s najlepšími celkami Anglicka. Tie však môžu Briggu závidieť jednu vec, tou je ich história.


 

6: FC Stoke City

Rok založenia: 1863
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga: Premier league

Klub bol pôvodne založený ako FC Stoke Ramblers, je v súčasnosti najstarším tímom, ktorý hrá najvyššiu ligu v rámci svojej krajiny. Tím, ktorý bol  pri vzniku anglickej futbalovej ligy, v súčasnosti zažíva renesanciu a je jedným z najvýznamnejších držiteľov tradícií anglického futbalu. V Premier league pôsobí nepretržite od roku 2008 a v súčasnosti si počína celkom dobre, bojujúc o pohárovú Európu.


 

 5: FC Notts County

Rok založenia: 1862
Krajina pôvodu: Anglicko
Liga: League One

Stoke je najstarším tímom Premier league, FC Notts County sa zase môže pochváliť titulom najstarší profesionálny klub na svete. Podobne ako Forest, aj County pochádzajú z mesta Nottingam, čo pochopiteľne medzi týmito dvoma klubmi vyvoláva rivalitu. Fanúšikovia „Strák“ sa pýšia o tri roky dlhšou históriou, ako aj faktom, že boli jedným zo zakladateľov anglickej futbalovej ligy v roku 1888. Klub, ktorý v novembri minulého roku oslavoval 150. výročie založenia, pôsobí momentálne v tretej najvyššej anglickej súťaži. V minulých rokoch klub prešiel viacerými zmenami vlastníkov, z ktorých najviac rezonovala kúpa v roku 2009 konzorciom Munto Finance, ktorý okamžite po prebratí klubu vyhlásil snahu o návrat do najvyšších súťaží. Pomôcť k tomu mal Sven Goran Eriksson, či Sol Campbell, ktorý v klube odohral niekoľko zápasov. Vlastníctvo spoločnosti z Blízkeho východu však vydržalo len pol roka, pomohlo však dostať Notts County späť do povedomia fanúšikov, ako aj späť do tretej najvyššej súťaže. V nej momentálne pôsobia v strede tabuľky a je otázne, či a kedy sa posunú opäť o krok vyššie.


 

4: FC Worksop Town

Rok založenia: 1861
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga: Northern Premier League Premier Division

 FC Worksop Town je poloamatérsky klub, hrajúci momentálne v siedmej najvyššej anglickej súťaži. Hoci nikdy nedosiahli na najvyššie priečky, predsa len zaznamenali v anglickom futbale nezmazateľnú stopu. V sezóne 1920-1921 sa v rámci FA Cupu stretli s už vtedy špičkovým Tottnhamom Hotspur, proti ktorému uhrali remízu 0-0. Výsledok tohto klubu proti špičkovému profesionálnemu celku bol inšpiráciou pre anglických futbalových nadšencov, hrajúcich pre potešenie a na dlhé roky sa stal vzorom pre všetky kluby, ktoré rovnako pôsobili na poloamatérskej úrovni.


3: FC Cray Wanderers

Rok založenia: 1860
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga: Isthmian League Premier Division

Ďalším poloamatérskym klubom v našom rebríčku sú FC Wanderers. Podobne ako Worksop, ani tento maličký klub nikdy nezažil slávne časy popretkávané slávnymi víťazstvami, no pri skladbe tímu, v ktorom pôsobia úradníci, či stavbári, je jasné, že ich najväčším úspechom je, že týždeň čo týždeň udržiavajú dlhú tradíciu svojho domovského klubu. Vo svetle slovenských futbalových reálií, keď sa tímy z najnižších slovenských futbalových súťaží odhlasujú a prihlasujú podľa toho, či sa v obci nájde sponzor ochotný zaplatiť aspoň za dresy a tradičné pivo po zápase, je 153 ročné nepretržité fungovanie klubu tvoreného amatérmi, skutočnou raritou, hodnou obdivu.


FC Hallam

Rok založenia: 1860
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga:  Northern Counties East League

 V polovici devätnásteho storočia bolo hlavným mestom futbalu mesto Sheffield. Bolo to práve v Sheffielde, kde sa tvorili futbalové dejiny tým, že sa formovali prvé zhluky fanúšikov novotvoriaceho sa športu, ktorý sa stal odvtedy najväčším fenoménom na svete. Aj druhý najstarší tím sveta pochádza zo Sheffieldu. Hoci je v súčasnosti postavený na amatérskej báze, v roku 1867 sa stali víťazom prvého organizovaného turnaja na svete, Youdan Cupu. Taktiež je to práve tento klub, ktorý odohral historicky prvý oficiálny zápas, keď sa v roku 1860 stretli v zápase proti tímu, ktorý je ešte o tri roky starší a uvidíme ho tak prirodzene na prvom mieste rebríčku. Domovským stánkom Hallamu je už od jeho založenia (!) štadión Sandygate, ktorý je aj zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najstarší funkčný športový stánok na svete.


1: FC Sheffield

Rok založenia: 1857
Krajina pôvodu:  Anglicko
Liga:  Northern Counties East League

Tak, ako sme predznamenali, najstarší klub na svete pochádza zo Sheffieldu. Celých šesť rokov pred tým, ako boli vôbec kodifikované oficiálne pravidlá futbalu na prvom zasadnutí anglickej futbalovej asociácie a 3 roky pred tým ako vôbec mali proti komu hrať, založili bývalí hráči kriketu tento klub na prvom zasadnutí, konanom dňa 24.10.1857. Prvé pokusy o organizovaný futbal nepočítali s pravidlami, aké poznáme dnes. Sheffield hral napríklad bez pravidla postavenia mimo hry, no už s priamym kopom po predchádzajúcom faule, dovtedy neznámym prvkom futbalu hraného na uliciach. Prínos prvého klubu na svete je neodškriepiteľný, najmä po tom, ako mu v roku 2004 FIFA udelila cenu za zásluhy pre futbal. Len dva kluby na svete sa môžu týmto ocenením pochváliť. Popri FC Sheffield je to Real Madrid, skutočnosť, na ktorú musia byť fanúšikovia tohto futbalového Matuzaléma právom hrdí. My všetci futbaloví nadšenci musíme byť priekopníkom zo Sheffieldu vďační za to, že pripravili cestu pre náš obľúbený šport.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krajina pôvodu: Španielsko
Názov klubu: Recreativo de Huelva
Rok založenia: 1889
Liga: Liga Adelante (2. najvyššia súťaž)

Krajina pôvodu:  Nemecko
Názov klubu: BFC Germania 1888
Rok založenia: 1888
Liga: 2. okresná liga

Krajina pôvodu:  Taliansko
Názov klubu: Juventus Turín
Rok založenia: 1897
Liga: Serie A

Krajina pôvodu: 
Slovensko
Názov klubu: 1.FC Tatran Prešov
Rok založenia: 1898
Liga: Corgoň liga